آمار نشان داده است که در میان خودروهای سواری که در کشور ما وجود دارد میزان استفاده از پراید بیشتر بوده است اما این بدان معنا نیست که اکثر مردم ایران علاقه به خریدن پراید دارند بلکه دلیل عمده این استقبال هزینه پایین پراید در مقایسه با سایر خودروهاست. به هر حال لازم است که در زمان خرید خودرو ابتدا آگاهی کامل در مورد تمامی جوانب آن داشته باشیم و برای این منظور به تفصیل درمورد پراید صحبت خواهیم کرد.
پراید در واقع یک ماشین کره ای است که وارد ایران شده و ریشه این خودرو به مزدا 121 برمی گردد که اولین بار در ژاپن تولید شده است. موتورهای پراید نیز توسط همین شرکت مزدا تولید می گردد که مزدا به عنوان یکی از معروف ترین برندها در زمینه طراحی و تولید موتور خودرو در دنیاست. اما جالب است بدانید که تولید پراید به صورت رسمی در کشور ما از سال 1376 و تحت عنوان نمایندگی سایپا شروع شده و هم اکنون شاهد انواع مدل های پراید در کشور هستیم.
 
 

مشخصات فنی پراید

 
همان گونه که ذکر شد برای پراید تیپ های مختلف وجود دارد اما تقریبا مشخصات فنی همه آن ها یکسان است. اگر تغییرات جزئی در انواع پراید دیده می شود اما به طور کلی از نظر ساخت و فنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- موتور پراید 4 سیلندره و 8 سوپاپه و حجم آن برابر 1323 است.
2- جعبه دنده آن دارای 5 دنده بوده که به صورت دستی فعالی می شوند.
3- حداکثر سرعت پراید معادل 170کیلومتر در ساعت و شتاب آن 15 ثانیه است.
4- حداکثر قدرت 63 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه و همچنین حداکثر گشتاورد 103 نیوتن متر در 2800 دور در دقیقه است.
5- از نظر تجهیزات ایمنی برای انواع پراید می توان به ترمز ABS ، قفل مرکزی، سیستم ضد سرقت با کد متغییر، وجود کمربند ایمنی در جلو و عقب، کیسه ایر بگ برای راننده و سرنشین جلو و نهایتا چراغ هشدار عیب خودرو اشاره نمود.
 

مقایسه تیپ های مختلف پراید

 
در کشور ما برای پراید تیپ های مختلف من جمله پراید 141، پراید 111، پراید 131، پراید 132 و همچنین سایپا 151 در حال استفاده است که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.
معرفی پراید 131
1- در این تیپ از پراید شبیه بقیه تیپ ها مدل هی مختلف EX، SX،SL،  LXو ST تولید می شود که برای این نوع پراید مدل EX  از همه بهتر است.
2- حجم موتور پراید 131 به طور تقریبی برابر است با 3/1 لیتر و ظرفیت مخزن سوخت 37 لیتر است.
3- حداکثر قدرت این تیپ از پراید براساس اسب بخار 63 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه است.
4- چراغ هایی که در جلو و عقب خودرو قرار دارند کریستالی شده اند.
5- لازم به ذکر است که تفاوت دیگر این تیپ پراید با انواع دیگر، تغییرات جزئی در شیشه جلو است.
معرفی پراید 131
 
معرفی پراید 141
1- پراید 141 دارای موتوری با حجم 3/1 لیتر بوده که مخزن سوخت آن حجم برابر 37 لیتر دارد.
2- از نظر قدرت موتور نیز این تیپ پراید قدرتی معادل 63 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه دارد.
3- از نظر تودری و کنسول جلو، پراید 141 بسیار زیباتر و شیک از سایر تیپ های پراید بوده و همین مسئله باعث شده است که زیباتر از پرایدهای دیگر به نظر برسد.
4- رینگ اسپرت با آرم سایپا از دیگر مشخصات این تیپ پراید است.
5- در درب های این تیپ پراید چراغ های قرمز تعبیه شده است تا ایمنی برای رانندگی در شب افزایش یابد.
معرفی پراید 141
 
معرفی پراید 151
1- این تیپ از پراید که تحت عنوان وانت پراید شناخته شده است بیشتر برای باربری های کم همانند سوپرمارکت ها مناسب است زیرا فضای کمی دارد.
2- از نظر قدرت وانت پراید لازم به ذکر است که موتور پراید 151 قدرتی معادل 68 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه  دارد که همان گونه که مشخص است این تیپ پراید از نظر قدرتی 5 اسب بخار از تیپ های دیگر برتری دارد.
3- از نظر نمای جلویی، تیپ پراید 151 شبیه به پراید 131 بوده ولی قسمت عقبی آن فرق دارد.
معرفی پراید 151
 
معرفی پراید 111
1- پراید 111 در کشور ما بیشتر با نام پراید هاچ بک معروف است.
2- موتور این تیپ پراید دارای حجم 3/1 لیتر و ظرفیت سوخت 37 لیتر است.
3- از نظر قدرتی نیز شبیه تیپ های دیگر پراید سواری بوده و قدرتی برابر 63 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه دارد.
4- مهمترین وجه تمایز پراید 111 با تیپ های دیگر، فرم عقبی خودرو است که صندوق عقب پراید های دیگر برای این تیپ طراحی قبلی را ندارد.
معرفی پراید 111
 
معرفی پراید 132
1- این تیپ از پراید در میان ساید انواع پراید در کشور ما بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است که اولین دلیل این استقبال به دلیل ظاهر زیبای خودرو بوده که نسبت به تیپ های دیگر پراید بسیار متمایز است.
2- جالب است بدانید که قدرت پراید 132 حتی از وانت پراید نیز بیشتر بوده و معادل  71 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه  است.
3- حداکثر سرعت خودرو 160 کیلومتر در ساعت و حداکثر گشتاورد آن نیوتن متر در 2750 دور در دقیقه است.
معرفی پراید 132
 

مشکلات و معایب پراید

 
1- مهمترین مشکل پراید نقایصی است که در موتور آن وجود دارد. برای مثال ریپ زدن موتور، نقص موتور هنگام استفاده از سوخت CNG ، خفه کردن و... از جمله مشکلاتی است که حتی در اوایل خرید پراید نیز بروز می کند.
2- از نظر ایمنی که تصادفات و اتفاقاتی که در سال های اخیر بیشتر برای پراید رخ داده است بهتر می توان در مورد ایمن بودن این خودرو قضاوت نمود.
3- کیفیت مواد استفاده شده در طراحی و ساخت قسمت های مختلف من جمله ادوات و داشبور پراید پایین است. برای مثال کاملا مشخص است که داشبور آن از چه جنس بی کیفیتی است که تا این حد خشک و سخت است. و یا به عنوان نمونه دیگر می توان به اتاق خودرو اشاره نمود که نفوذپذیری درزهای اتاق، لرزش آن در حین رانندگی، کیفیت روکش داخلی کابین و... مبنای خوبی برای قضاوت هستند.
4- علی رغم این که تیپ های مختلف را در پراید شاهد بوده و در نتیجه با تنوع بالایی از قیمت ها مواجه هستیم ولی کیفیت و کارایی خودرو چندان ارتقا نیافته است.