این مشکل ممکن اس برای شما نیز رخ داده باشد که پس از مدتی متوجه شده اید که کارایی باطری موبایلتان کم شده و این مشکل یا در اثر خراب شدن باطری موبایل است و یا این که  به میزان استفاده اندروید گوشی از باطری بستگی دارد. اگر مورد دوم درست باشد شما می توانید با کالیبره کردن باطری موبایل کارایی آن را مجدد ارتقا دهید. منتهی قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که  باطری موبایل سالم بوده و از نظر ساختاری دچار خرابی نشده است. پس از آن به سراغ کالیبره کردن بروید.
 

منظور از کالیبره کردن باطری موبایل چیست؟

 
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که گوشی شما چگونه وضعیت شارژ باطری را نشان می دهد؟ در هر موبایل هوشمندی اندروید گوشی دارای قابلیت Battery Stats  که وضعیت شارژ باطری را نشان می دهد و شما از این طریق متوجه می شوید که چه زمانی باید موبایل را به شارژر متصل کنید. اما گاهی ممکن است که این قابلیت دچار اختلال شده و در نتیجه اندروید نتواند در تشخیص میزان شارژ باطری درست عمل کند به همین دلیل شما زودتر از موعد و یا حتی دیرتر گوشی را به شارژ وصل می کنید. در این زمان مشکل از باطری نیست بلکه قابلیت اندروید مشکل پیدا کرده  و باید آن را کالیبره کرد.
 
 

مراحل کالیبره کردن باطری موبایل

 
اکنون که با اصطلاح کالیبره کردن باطری و زمان استفاده از این روش آشنا شدید، وقت آن رسیده است که بدانیم نحوه انجام این عمل چگونه است:
1- ابتدا اجازه دهید که شارژ باطری موبایل شما کامل خالی شده و گوشی خاموش شود.
2- حال گوشی را روشن کنید و صبر کنید تا دوباره موبایل به دلیل نداشتن شارژ خاموش شود.
3- در این زمان همان گونه که گوشی خاموش است بدون روشن کردن آن، گوشی را به برق زده و اجازه دهید تا 100 درصد شود.
4- پس از آن گوشی را از شارژر جدا کنید و روشن کنید. در این زمان حتما با کمال تعجب میزان شارژ را کمتر از 100 می بینید. پس دوباره گوشی را به جریان برق بزنید تا به اندازه 100 درصد برسد.
5- در ادامه پس از 100 درصد شدن شارژ باطری، گوشی را از شارژر جدا کرده و آن را ری استارت کنید. اگر باز هم اندازه شارژ باطری کمتر از 100 بود عملیات گفته شده را مجدد تکرار کنید تا زمانی که با ری استارت کردن گوشی اندازه شارژ باطری کم نشود.
6- در نهایت که از شارژ کامل باطری مطمئن شدید مجددا از موبایل خود استفاده کنید تا باطری خالی شده و گوشی خاموش شود و دوباره گوشی را به شارژ بزنید. از این زمان به بعد باطری موبایل شما کالیبره شده است.
توجه داشته باشید که توصیه می شود کالیبره کردن باطری موبایل را هر 3 ماه یکبار انجام دهید نیازی نیست که زودتر از این زمان اقدام نمایید.