با توجه به این که خرید خودرو اهمیت زیادی دارد لذا قبل از خرید ابتدا باید به اندازه کافی تحقیق و بررسی نمود تا مطمئن شویم این خودروی انتخابی نه تنها عملکرد و کارایی بالایی دارد بلکه م تواند تمام نیازهای ما را برطرف نماید. در این مقاله قصد داریم به معرفی خودروی ساینا بپردازیم.
ساینا یکی از خودروهای متعلق به شرکت سایپا و حاصل مدیریت پلتفرم خودرسازی این شرکت است. همه با سالیان زیادی است که با محصولات شرکت سایپا آشنا هستیم. این شرکت همواره سعی دارد خودروهای خود را ارتقا دهد تا هم از  نظر زیبایی و هم از نظر کارایی بیشتر بتواند نظر مشتریان را به خود جلب نماید. ساینا از جدیدترین محصولات سایپاست که امروزه در خیابان های کشور شاهد افزایش تعداد این خودرو هستیم و شاید این افزایش آمار و همچنین ظاهر خودرو شما را ترغیب به خرید می کند اما در ابتدا بهتر است تمامی جوانب ساینا را بررسی کنید و سپس تصمیم خود را برای خرید نهایی کنید.
 

مشخصات فنی ساینا

 
1- موتور این خودرو 5/1 ليتري و  منطبق با استاندارد يورو ۴ اروپا و نيز قابل ارتقا به يورو ۵ است.
2- مجهز به ترمز ABS مجهز به سيستم EBD  
3- این خودرو در دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک تولید می شود.
4- موتور خودروی ساینا 4 سیلندر با 8 سوپاپ و دارای قدرتی معادل 80 اسب بخار است.
5- در خودروی ساینا ایربگ برای سرنشین و راننده تعبیه شده است.
6- از جمله امکانات جانبی این خودرو می توان به سيستم ضد سرقت،  صفحه نمايشگر،  كمربند ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع،  شيشه بالابر برقي جلو و عقب، آينه هاي جانبي تاشو با قابليت تنظيم از داخل، صندلي عقب مجهز به نگهدارنده صندلي كودك، گرمكن شيشه عقب، قفل مركزي، سنسور پارك دنده عقب،  سيستم تهويه مطبوع ديجيتال و....اشاره نمود.
 
خودروی ساینا
 

ایرادات وارد به خودروی ساینا

 
همان گونه که بیان کردیم در زمان خرید خودرو نباید تنها به سراغ ویژگی های مثبت آن رفت چرا که کوچکترین عیب نیز می تواند در آینده مشکل ساز باشد. در مورد خودروی ساینا نیز ایراداتی وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:
1- کیفیت پایین طراحی داخلی و جنس کابین
متاسفانه طراحی داخلی ساینا زیاد جالب نیست. شکل فرمان ماشین، دستگیره های درب و کلیدهای کنترل روی درب بد فرم بود و نمای زیبایی ندارند. همچنین جنس پلاستیکی که در داخل کابین به کار رفته است خشک و بی کیفیت بوده که همین مسئله یک امتیاز منفی به حساب می آید.
2- صندلی های نامناسب
لازم است بدانید که صندلی های ساینا راحت  نبوده و در نتیجه برای سفر آزار دهنده خواهد بود. همچنین فضای کابین و صندلی ها به حدی نیست که این خودرو برای یک خانواده 5 نفره استفاده شود.
 
ساینا
 
3- بدنه ضعیف
متاسفانه سایپا به منظور این که وزن خودروی ساینا را کم کند، مسائل ایمنی را در نظر نگرفته است به همین دلیل خطر بروز حادثه در رانندگی با ساینا زیاد است. این کم بودن وزن باعث می شود که خطر سر خوردن در جاده های خیس و حتی تکان خوردن خودرو در هنگام رد شدن از کنار ماشین های سنگین را شاهد باشیم.
4- مونتاژ نامناسب
یکی از مهمترین مشکلاتی که در ساینا دیده می شود این  است که قطعات به خوبی مونتاژ نشده و در کنار تمامی عیب هایی که ممکن است رخ بدهد، صدای ایجاد شده در داخل کابین را هم اضافه کنید. جالب است بدانید که حتی گاها درب های خودرو به خوبی چفت نمی شوند.
5- صدا داشتن موتور
مشکل دیگر ساینا این است که موتور خودرو صدا تولید می کند که اگر چه این صدا کمتر از خودروی تیبا است ولی به هر حال وجود داشته و آزار دهنده خواهد بود.