تفکری که برای اکثر افراد وجود دارد این است که دوربین گوشی هوشمند تنها برای گرفتن عکس و ضبط ویدیوهای مورد علاقه است. تقریبا تمام مردم در کشور ما این دیدگاه را نسبت به دوربین موبایل داشته و همین باعث شده است که هرگز به این مسئله فکر نکنند که آیا کاربرد دوربین گوشی هوشمند با این کیفیت بالا تنها به این مورد ختم می شود. ما در این مقاله مواردی را ذکر می کنیم که برای شما جالب خواهد بود.
1- رصد ستارگان و آسمان شب به صورت دقیق و علمی
حتما گاها شما دوست داشته اید که اسم ستاره هایی که در شب به چشمتان می آید و مشخصات آن ها را بدانید. با دوربین گوشی های هوشمند این قابلیت برای شما فراهم شده است که بدون نیاز به تلسکوپ و تجهیزات ویژه به خواسته خود برسید. برای این کار کافی است نرم افزار Google Sky Map  را بر روی گوشی خود نصب کرده و و دوربین موبایل را در جلوی ستاره مورد نظر خود بگیرید در این صورت اطلاعات آن ستاره در اختیار شما قرار خواهد گرفت حتی از این برنامه در روز که ستاره ها دیده نمی شود هم برای شما قابل استفاده بوده و ستارگان را به شما نشان می دهد. 
 
رصد ستارگان و آسمان
 
2- دوربین گوشی به عنوان دوربین امنیتی خانه
حتما این کارایی دروبین های گوشی های هوشمند برای شما نیز جالب خواهد بود که شما می توانید از این دوربین برای امنیت خانه نیز استفاده کنید به گونه ای که با نصب یک برنامه بر روی گوشی این امکان برای شما فراهم می شود که در مدت زمان مورد نظر از محیط خانه فیلم گرفته و آن را ثبت کند تا در صورت سرقت و یا هر حادثه دیگری مدرکی در دست داشته باشید.
 
دوربین امنیتی خانه
 
3- کسب اطلاعات گردشگری
زمانی که شما به مسافرت می ورید یکی از مشکلاتی که عمده ما با آن روبرو هستیم کمبود اطلاعات در مورد بناها و آثار تاریخی است. حال این کار برای همه ما راحت شده است از این طریق که کافی است برنامه Goggles  را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و سپس با فعال کردن برنامه دوربین را در جلوی بنای مورد نظر بگیرید در این صورت اطلاعات کامل آن بنا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 
کسب اطلاعات گردشگری
 
4- ترجمه متون با گوشی هوشمند
همیشه رفتن به سفر خارجه از نظر تسلط به زبان برای افراد معضل بوده است. شما می توانید برنامه  را بر روی گوشی خود نصب کرده و سپس به صورت آن لاین دوربین موبایل را بر روی متن مورد نظر بگیرید در این صورت ترجمه متن را مشاهده خواهید کرد.
 
ترجمه متون با گوشی هوشمند