حتما شما نیز تا به حال نامی از تکنولوژی ضد آب گوشی های هوشمند را شنیده اید و شاید اطلاعات جزئی در این مورد داشته باشید. اگر تمایل دارید که بیشتر در مورد این تکنولوژی خارق العاده بدانید، ادامه مقاله را از دست ندهید.
برای بسیاری از ما این مشکل رخ داده است که گوشی خود را داخل آب انداخته باشیم یا این که نوشیدنی لیوان بر روی موبایل ما ریخته و در همان لحظه همه ما ترس از این داریم که گوشی بسوزد. مسلما انتظار همین فاجعه ای طبیعی است زیرا آب همیشه برای تجهیزات برقی حکم سم را دارد. اما هم اکنون با ورود تکنولوژی ضد آب در زمینه ساخت گوشی های هوشمند شما حتی به راحتی می توانید گوشی را در زمان شنا نیز به استخر ببرید و این بدان معناست که تحولی عظیم در طراحی و ساخت تلفن همراه رخ داده است.

 
مشخصه بارز گوشی ضد آب چیست


منظور از گوشی ضد آب این است که براساس گفته برند مورد نظر شما می توانید گوشی را برای مدت زمان مشخصی در داخل آب نگه دارید بدون این که به آن آسیب وارد بشود و همچنین جالب تر این که امکان استفاده از گوشی همانند فیلمبرداری با آن در داخل آب هم وجود دارد. 
ممکن است این اتفاق برای شما رخ داده باشد که در زمان خرید گوشی همراه فروشنده به شما بگوید این گوشی ضد آب است. اما از کجا باید مطمئن بود که گفته فروشنده صحت دارد. ما به شما مشخصه را نشان می دهیم که از این طریق می توانید از ضد آب بودن گوشی خود مطمئن شوید. بر روی جعبه گوشی نگاه کنید باید دو حرف انگلیسی  IP مخفف Ingress Protection همراه با دو حرف در ادامه اش وجود داشته باشد. برای مثال  به IP46 مورد دقت کنید. Ingress Protection  به معنی محافظت در برابر ورود اشیا است. اما منظور از دو عدد چیست؟ عدد اول مربروط به ورود اجسام همانند گرد و خاک و عدد دوم مربوط به نفوذ آب است هر چه این اعداد بزرگتر باشند محافظت در برابر نفوذ آب بیشتر خواهد بود. برای مثال در مورد نفوذ آب دو حالت IP46 و  IP55 را با بکدیگر مقایسه می کنیم.  گوشی IP55 نسبت به  IP46 نسبت به نفوذ آب مقاوم تر است زیرا عدد مربوط به نفوذ آب در آن بزرگتر است.
در تکمیل مبحث تکنولوژی ضد آب گوشی های هوشمند لازم است ذکر کنیم که اگر بر روی جعبه گوشی IPx6 را مشاهده کردید یعنی این گوشی تنها نسبت به آب مقاوم است و در برابر گرد و خاک نه. بر عکس اگر به جای عدد دوم x بود یعنی این گوشی تنها نسبت به گرد و خاک مقاوم است.