امروزه با گسترش اینترنت در جهان، موبایل ها نیز ارتقا یافته و هم اکنون شاهد گوشی های هوشمند در دنیا هستیم. در عصر حاضر میزان استفاده مردم از گوشی های همراه افزایش یافته است به گونه ای که حتی در سال های اخیر به دلیل پیشرفت انواع موبایل بیشتر کاربران ترجیح می دهند که به جای استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ، فعالیت های خود را با گوشی همراه انجام دهند. این مسئله نشان می دهد خرید یک موبایل با کیفیت و با کارایی بالا تا چه اهمیت دارد. بنابراین در زمانی که قصد دارید یک گوشی همراه برای خود خریداری کنید توجه به فاکتورهای مهم در خرید موبایل ضروری است که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم:
 
1- کارایی مد نظر
شما در ابتدا باید تعیین کنید که قصد دارید از گوشی خود تا چه حد استفاده کنید. استفاده برخی از افراد از گوشی  تنها در حد یک تماس تلفنی و یا چند برنامه شبکه اجتماعی بوده  ولی برخی دیگر تقریبا از موبایل خود به اندازه یک لپ تاپ استفاده می کنند. مسلما گروه دوم در انتخاب گوشی همراه باید به دنبال مدل هایی و برندهایی باشند که بیشترین کارایی و آپشن را داشته و در صورت استفاده زیاد از آن مشکلی برای گوشی رخ ندهد. هر چه قدر که میزان استفاده از گوشی همراه بیشتر باشد باید  CPU  موبایل (پردازشگر اطلاعات موبایل) و همچنین رم آن (حافظه اصلی موبایل که مسئول سرعت بخشیدن به جابجایی اطلاعات تلفن است) بالاتر باشد.
 
2- مشخصات ظاهری گوشی
برای هر فرد این موضوع بسیار مهم است که یک گوشی شیک و زیبا داشته باشند. علاوه بر این کیفیت دوربین گوشی همراه و صفحه نمایشگر نیز در تعیین نوع موبایل تاثیر دارند. اگر شما بخواهید که کیفیت عکس ها و فیلم های تهیه شده با گوشی همراه بالا باشد مسلما باید مدلی را انتخاب نمایید که عملکرد دوربین آن بیشتر باشد.
 
3- قیمت موبایل
یکی دیگر از فاکتورهای مهم در زمان خرید یک گوشی همراه میزان هزینه ای است که قرار است شما برای خرید موبایل صرف کنید. این فاکتور، معیارهای دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل اکثر فروشندگان گوشی همراه در زمان مراجعه مشتری برای خرید موبایل ابتدا از او سوال می کنند که میزان سرمایه گذاری وی برای خرید گوشی چقدر است تا بتوانند بر این اساس مدل های مختلف را معرفی کنند. لذا توصیه می شود که ابتدا قدرت خرید خود را تعیین کرده و متناسب با آن یک موبایل با کارایی همان هزینه را خریداری کنید.