در چند سال اخیر میزان استفاده از تبلت افزایش پیدا کرده و همین امر منجر شده است که شرکت های تولید کننده انواع لوازم الکترونیک همانند موبایل، نوت بوک، لپ تاپ و... فعالیت های خود را در زمینه تولید تبلت نیز گسترش داده و هر روز با ورود تکنولوژی های تازه در طراحی و ساخت تبلت ها تولیدات خود را ارتقا دهند. با توجه به وجود برندهای مختلف تبلت با قابلیت های متفاوت لازم است در زمان خرید یک راهنمای خرید تبلت به صورت کامل در اختیار داشته باشید تا نهایتا انتخاب شما دقیقا همان چیزی باشد که در نظر داشته اید. ما درا ین مقاله به برخی از فاکتورهای مهم در زمان خرید تبلت اشاره خواهیم کرد:
 
1- قابلیت های تبلت
مسلما در میان برندها و مل های مختلف تبلت که در بازار وجود دارد هر یک قابلیت هایی داشته که باعث تفاوت در کارایی انواع تبلت خواهند شد. برای مثال سیستم پردازنده اطلاعات، حافظه اصلی، سیستم عامل و اپلیکیشن ها و... از جمله مهمترین عوامل موثر بر قابلیت تبلت ها خواهند بود. شما ابتدا باید تعیین کنید که تبلت قرار است چه نیازهایی از شما را رفع نماید و بعد بر این اساس سطح قابلیت های آن را تعیین کنید. هر کدام از موارد ذکر شده بر روی هزینه نهایی تبلت تاثیر گذار خواهند بود.
2- برند مورد نظر
در ساخت و طراحی تبلت ها برندهای مختلفی  فعالیت می کنند که نه تنها از نظر کیفیت دستگاه و کارایی بلکه از نظر طراحی ظاهر نیز با یکدیگر متفات هستند. هم اکنون برخی از این برندها به دلیل ایده آل بودن توانسته اند جایگاه ویژه ای را در میان مردم به دست بیاورند. شما در زمان خرید باید تحقیق کرده و متناسب با نیاز و بودجه خود یک برند تبلت را انتخاب نمایید.
3- هزینه سرمایه گذاری
تا چه میزان قصد دارید برای خرید تبلت هزینه در نظر بگیرید. این مسئله بسیار اهمیت دارد زیرا نمی توان با یک هزینه کم یک تبلت عالی با کارایی بالا را خریداری نمود. پس ابتدا بهتر است شرایط مالی خود را در نظر بگیرید.
4- شکل ظاهر
مسلما تبلت ها از نظر اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. صفحه نمایشگر تبلت نه تنها از نظر اندازه بلکه از نظر کیفیت نیز در انواع مختلف ساخته می شوند. در زمان خرید شما باید به این مورد نیز توجه داشته باشید. اگر قصد دارید از تبلت خود در حد یک لپ تاپ استفاده کنید توصیه می کنیم که به سراغ انواعی بروید که اندازه صفحه نمایشگر بزرگ و کیفیت آن بالاتر است.