در میان خودروهایی که در ایران مورد استقبال مردم قرار گرفته و در سال های اخیر به وفور این وسیله نقلیه را در داخل جاده های کشور مشاهده می کنیم می توان به ال 90 اشاره نمود. این خودرو در اروپای شرقی، آسیا و خاورمیانه در میان مردم بسیار محبوب است و به طور کلی این محبوبیت را می توان در چند فاکتور مهم خلاصه نمود:
1- در عین حال که ظاهر ساده ای دارد ولی فضای داخلی اتاق بسیار دلباز و جادار هست و اکثرا به همین دلیل ال 90 را خریداری می کنند زیرا برای مسافرت بسیار مناسب است. به علاوه این که صندوق عقب آن نیز بسیار جادار بوده و می توان وسایل زیادی را داخل آن قرار داد.
2- از نظر فنی نیز ال 90 ساده طراحی شده و پیچیدگی خاصی ندارد به همین دلیل تعمیرات این وسیله ساده بوده و راننده از این بابت نگرانی از بابت هزینه ها و قطعات مورد نیاز نخواهد داشت.
3- بدنه ماشین ال 90 بسیار محکم بوده و این ماشین یک شاسی خیلی قوی دارد این دو عامل باعث می شود که زمانی که راننده تصادف می کند نیروی وارده به خودرو در کلیه قسمت های بدنه خودرو پخش شده و در نتیجه آسیب جدی به سرنشینان وارد نخواهد شد.
 
لازم است بدانید که در خط تولید ال 90 یک اتوماسیون بسیار سطح بالا وجود دارد که باعث شده است کلیه مراحل تولید این وسیله نقلیه بسیار پیشرفته و با دقت بالا پیش برود به همین دلیل است که شرکت سازنده ال 90 به عنوان پیشرفته ترین سازنده خودرو در خاورمیانه شناخته شده است. 
ال 90 از سال 2004 وارد بازار جهانی خودرو شد و قصد نهایی طراحان این خودرو این بوده است که بتوانند یک ماشین عالی برای اقشار متوسط جامعه تولید نماید تا بتوانند از رانندگی درست و سفرهای لذت بخش با هزینه مناسب لذت ببرند.
معرفی تیپ های مختلف ال 90:
از زمانی که ال 90 وارد بازار شد تاکنون مدل ها و تیپ های مختلف این ماشین روانه بازار شده است که ما در این مقاله به معرفی هر یک می پردازیم:
 

ال 90 تیپ E0

 
ارزان ترین نوع ال 90 همین تیپ شناخته شده است. زیرا آپشن های این مدل نسبت به دیگر مدل ها کمترین بوده و حتی باز کردن پنجره ها نیز به صورت دستی انجام می شود. مهمترین وجه تمایز ظاهری ال 90 تیپ  E0 با سایر تیپ ها، سپر ماشین، جلو پنجره ای مشکی رنگ و رینگ های 14 اینچی ماشین است.
 
ال 90 تیپ E0
 

ال 90 تیپ E1

 
این تیپ از ال 90 نسبت به مدل قبلی پیشرفته تر و دارای امکاناتی از قبیل ترمز ABS ، آینه های تاشوی دستی با قابلیت تنظیم از داخل، شیشه های برقی جلو، ایربگ راننده، چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور، تهویه دستی و فرمان کمک هیدرولیکی می باشد. از نظر ظاهری تفاوت این تیپ ال 90 با تیپ E0 ، اول از همه رنگ سپر است که در این مدل سپر همرنگ با بدنه ماشین طراحی شده و رینگ ها 15 اینچی هستند. اما در  نیز همچنان دارای جلو پنجره ای مشکی هستند.
 
ال 90 تیپ E1
 

ال 90 تیپ E2

 
این تیپ از خودرو بهترین و پیشرفته ترین نوع ال 90 است. در تیپ علاوه بر این که امکانات تیپ E1 لحاظ شده است بلکه مازاد بر آن می توان به برخورداری از دو کیسه هوا، تنظیم برقی آینه ها و شیشه بالابر های برقی جلو و عقب،  قابلیت تنظیم صندلی های جلو و تنظیم ارتفاع صندلی راننده، ترمز ABS  و EBD و نهایتا سیستم مولتی مدیا اشاره نمود. ال 90 تیپ  E2  در ایران هم به صورت دستی و هم به صورت اتومات عرضه شده و به دلیل این که امکانات آن بیشتر از مدل های دیگر است لذا قیمت آن نیز گران تر خواهد بود. لازم به ذکر است که سپر و جلو پنجره در این تیپ خودرو همرنگ بدنه است.
 
ال 90 تیپ E2
 

مشخصات کلی ماشین ال 90

 
در همه تیپ ها و مدل های ال 90 مشخصات کلی زیر را شاهد هستیم:
 
 

مشخصات

مقادیر

حجم موتور

1598

تعداد سیلندرها

4

آرایش قرار گیری سیلندرها

خطی مستقیم

حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار)

105 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر)

 140 نیوتون متر در 3750 دور در دقیقه

سیستم حرکتی خودرو (انتقال قدرت)

  140 نیوتون متر در 3750 دور در دقیقه

نوع جعبه دنده

جعبه دنده اتوماتیک

تعداد دنده (جلو)

4

حداکثر سرعت

175

شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)

7/11

سیکل ترکیبی مصرف سوخت

3/8 لیتر در 100 کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو 2