در طول مدت زمان استفاده از گوشی ممکن است این مسئله برای بسیاری از ما رخ بدهد که با خراب شدن باطری موبایل روبرو شویم و در این زمان است که در استفاده از گوشی دچار مشکل می شویم. باطری موبایل منبع تغذیه گوشی است و سالم بودن آن نه تنها از نظر استفاده از گوشی بلکه بر روی سلامت آن نیز تاثیر گذار است. بدون شک خراب شدن باطری موبایل به مرور زمان به دلیل فشاری که به سیستم گوشی وارد می کند باعث خراب شدن خود دستگاه نیز خواهد شد. به همین دلیل لازم دانستیم که به تفصیل پیرامون این موضوع صحبت کنیم.
 

علائم خراب شدن باطری موبایل

 
در صورتی که باطری مویابل خراب شده باشد از نظر کارایی گوشی با مشکلات زیر روبرو خواهید شد:
1- ممکن است علامت باطری گوشی شارژی به اندازه کافی داشته باشد ولی ناگهانی گوشی خاموش شود.
2- گاها دیده می شود که تنظیمات تاریخ و ساعت موبایل به هم می ریزد و علی رغم تنظیم مجدد باز هم دوباره اشتباه می شود.
3- تعداد دفعات شارژ در طول روز بیشتر می شود زیرا باطری زودتر خالی می شود.
4- گوشی شما بسیار هنگ می کند.
اما از نظر ظاهر باطری نیز می توان به خراب شدن آن پی برد. کافی است قاب گوشی را باز کرده و به باطری نگاه کنید. در صورتی که برآمدگی باطری، پف کردن و همچنین سولفاته شدن باطری مشاهده شود به این معناست که عمر باطری تمام شده است.
 
علائم خراب شدن باطری موبایل

 

جلوگیری از خراب شدن باطری موبایل

 
میزان عمر باطری موبایل به نحوه استفاده از گوشی بستگی دارد. مسلما زمانی که از گوشی خود درست استفاده کنید به همان مراتب از خراب شدن باطری جلوگیری شده و طول عمر آن بیشتر خواهد شد. در این راستا راهکارهایی را جهت جلوگیری از خراب شدن باطری موبایل بیان خواهیم کرد:
1- در زمان شارژ باطری اجازه دهید تا گوشی شما کاملا شارژ شود اگر زودتر از حالت 100 درصد گوشی را از شارژر جدا کنید چون باطری به اصطلاح کامل پر نشده است نمی تواند به خوبی بازدهی داشته باشد و اگر پس از 100 درصد شدن باطری آن را از جریان برق جدا نکنید سلول های داخلی باطری موبایل آسیب دیده و در نتیجه عمر باطری کوتاه می شود.
 
جلوگیری از خراب شدن باطری موبایل
 
2- توجه داشته باشید که زمان شارژ کردن باطری نیز بسیار اهمیت دارد. بهترین زمان برای شارژ کردن باطری موبایل زمانی که است که بین 20-10 درصد شارژ دارد.
3- به هیچ عنوان در حین شارژ شدن باطری موبایل از آن استفاده نکنید به ویژه فعال بودن برنامه های سنگین که منجر به داغ شدن باطری می شود.
4- حتما برای هر گوشی از شارژ مخصوص به آن استفاده کنید. اگر بر روی شارژ نگاه کنید مشخصاتی من جمله آمپر نوشته شده که شدت جریان آن مناسب برای همان باطری است. برخی از شارژرها آمپر بالاتری دارند و اگر برای باطری مناسب نباشند قطعا به آن آسیب خواهند زد.