شما در هر حرفه و کسب و کاری که مشغول باشید تاز مانی که نتوانید هنر و دستاوردهای خود را به درستی و به بهترین شکل ممکن در جامعه معرفی کنید، به هیچ عنوان موفق نخواهید شد حتی اگر تیمی متخصص مشغول به فعالیت باشند. زیرا در نهایت قرار است که کالا و یا خدمات شما مورد استقبال مردم قرار گرفته و در نتیجه فروش و درآمد شما افزایش یابد. لذا بهتر است تعریف موفقیت در شغل را این گونه بیان نمود که: "سرمایه گذاری اصولی و آینده دار در حرفه ای متناسب با تخصص فرد، در کنار تبلیغات گسترده و سودمند به منظور معرفی در بازار جهان". همان گونه که متوجه شدید، اهمیت تبلیغات در حد سرمایه گذاری است و تمامی مشاغل باید به این مسئله توجه داشته باشند.


تعریف علمی از تبلیغات


برای بیان تعریف علمی و دقیق از تبلیغات، بهتر است این گونه بیان کنیم که تبلیغات عبارت است از ارتقا در کسب و کار و درآمد از طریق معرفی اصولی به بازار جهانی به کمک رسانه های منتخب و روش های ایده آل که برای این منظور هر فرد در حرفه خود باید هزینه ای را برای تبلیغات در نظر بگیرد. شخصی به نام "وینستون فلتچر" در تعریفی ساده ولی نکته ای از تبلیغات بیان می کند که تبلیغات یکی از شیوه های ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل در بازاریابی است.


تاریخچه تبلیغات


شاید این تصور در ذهن همه ما وجود داشته باشد که تبلیغات قدمت زیادی نداشته و از زمان مدرن تر شدن زندگی بشر، تبلیغات نیز ظهور کرده اند. در حالیکه محققان معتقد هستند تبلیغات به عصر حجر بر می گردد. نقوشی که بر روی دیوار غارها، ظروف سفالی، سنگ نوشته ها و... وجود دارد حاکی از آن است که انسان های دوران گذشته نیز متناسب با امکانات زمان خود و همچنین شرایط موجود، بازاریابی را انجام داده اند. به عنوان یک نمونه، زمانی که تصاویر بر روی سنگ ها بررسی شد، مشخص گردید که انسان ها برای نشان دادن توانایی ها و حتی کالا و خدمات خود، این تصاویر را به صورت نمایشی بر روی دیوار غارها و سنگ ها ترسیم می کردند تا در میان جمع بتوانند خود را معرفی کنند. لذا همان گونه که متوجه شدید، تبلیغات ریشه در دوران کهن داشته و پدیده نو ظهور نیست. تا این که به طور رسمی، حرفه ای و متناسب با پیشرفت در جوامع بشری، تبلیغات به دنیا معرفی گردید. "آلبرت لاسکر" پدر علم تبلیغات، در دهه 1920 بیان کرد که تبلیغات نوین مربوط به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در ایالات متحده بوده و از آن زمان به بعد مردم به صورت حرفه ای به این مقوله توجه داشته اند.