حتما تاریخچه اختراع تلفن همراه برای شما نیز جالب خواهد بود این که چه کسی و در چه زمانی موبایل را اختراع کرده و شکل اولیه آن چگونه بوده است. این مقاله بسیار خواندنی است و توصیه می کنیم که کامل آن را مطالعه کنید.
ایده ساخت گوشی همراه از کجا می آید
دکتر مارتین کوپر یکی از بهترین مهندسان الکترونیک در شرکت موتورولا بود که روزی در زمان تماشای سریال تلوزیونی به نام "پیشتازان فضا" ایده ساخت گوشی همراه به ذهنش خطور کرد. در این سریال  دکتر مشاهده کرد که شخصیت اصلی فیلم با یک تلفن بی سیم در حال صحبت کردن است و در نتیجه دکتر به فکر می رود که چقدر خوب می شود اگر این امکان در مسافت های دور هم وجود داشته باشد و همین تفکر جرقه ای در ذهن دکتر مارتین برای اختراع موبایل شد. دکتر مارتین کوپر باور زیبایی در مورد ارتباط بین تکنولوژی و راحتی زندگی بشر دارد و بیان می کند که: 
"دنیای بی‌سیم دنیای آزادی است، دنیای رها شدن از قید و بند تلفن های ثابت و داشتن قابلیت بودن هر جایی که می‌خواهی، تلفن همراه زندگی مردم را بهتر می کند و راحتی بیشتری به مردم می دهد".

زمان اختراع گوشی همراه
دکتر مارتین کوپر زمانی که گوشی همراه خود را اختراع کرد در تاریخ 3 آوریل 1973 در حضور خبرنگاران رسما از اختراع خود پرده برداشت و در فاصله ای به مسافت یک کیلومتری از طریق گوشی اختراع شده با همکار خود جوانکل در آزمایشگاه بل صحبت نمود. این تلفن کوچک که حتی از نظر اندازه نیز برای مردمان نیویورک عجیب بود دارای 4/25 سانتیمتر طول و وزن معادل 1 کیلو و 134 گرم بود. البته شاید این اعداد در دنیای الان ما خیلی بزرگ بنظر برسند و در زمان خود خیلی کوچک بودند. این گوشی از نظر ظاهر نیز به هیچ وجه با موبایل های این دوران قابل قیاس نیست ولی در جایگاه خود توانست تحولی را در زندگی بشر ایجاد کرده و به دنبال آن دانشمندان و محققان دیگر به این فکر بیافتند که گوشی اختراع شده را ارتقا دهند تا این که در این زمان ما شاهد پیشرفته ترین گوشی های همراه هوشمند در دنیا هستیم و جالب تر این که در عصر حاضر به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی موبایل ها حتی در مدت چند ماه نیز ارتقا یافته و سیستم های جدیدی بر روی آن نصب می شوند.